YÜKLENİYOR...

Haberler / EYBEY Medya’dan Bartın Gazetesi’ne 95. yıl ziyareti

EYBEY Medya’dan Bartın Gazetesi’ne 95. yıl ziyareti

6 Eylül 1924 tarihinde kurulan ve bugüne kadar hiç ara vermeden yayın hayatını sürdüren Bartın Gazetesi’nin 95.yılını kutluyor. EYBEY Medya ve Yayımcılık Tic. Ltd. Şti. İmtiyaz Sahibi Mustafa Ahmet Oktay, şirket bünyesinde faaliyet gösteren Bartın Pusula Gazetesi ile Bartın Halk Gazetesi çalışanları Anadolu’nun en eski yerel gazetelerinden olan ve arşivi bilimsel araştırmalara da kaynak olan Bartın Gazetesi’ni ziyaret ederek Esen Aliş’le sohbet ederken başarılarla dolu nice yıllar diledi.

 

 

 

Cumhuriyetle yaşıt

Bartın’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 6. Dönem Milletvekili Cemal Aliş tarafından 6 Eylül 1924 yılında kurulan Bartın Gazetesi, "Şapograf" taş baskı sistemiyle başladığı yayın hayatına eski harflerle 4 yıl devam etti. 1928 yılında gerçekleşen harf inkilabı ile birlikte latin harflerle basılmaya başlayan Bartın Gazetesi, 95. yılını kutluyor. Haberlerin yanı sıra Türkiye’de ilk kez folklor halk bilim yazılarının yayınlandığı gazetenin bu koleksiyonları Ankara Hacettepe Üniversitesi Folklor Enstitüsüne alındı ve araştırmacılara açıldı. Dil bilimci Şakir Ülkütaşır, Abdülkadir Karahan, Halkbilimci Sadi Yaver Ataman, Vahit Lütfi Salcı gibi yazarların ilk ürünlerini verdiği ve folklorculara kucak açan gazete, ünlü folklorcu Perter Naili Boratan’ın eserlerinde de yer aldı. Bartın Gazetesi’nde ayrıca ünlü şair Behçet Kemal Çağlar ilk şiirlerinin yanı sıra, ünlü romancı, mizah yazarı ve şair Rıfat Ilgaz’ın da 3 yıl boyunca köşe yazıları yayınladı. Yayınını kesintisiz olarak sürdüren Türkiye Cumhuriyeti’yle yaşıt gazete, kurucusu Cemal Aliş ve ardından da oğlu iktisatçı Esen Aliş tarafından 2. kuşaktır yönetiliyor.

 

Birçok Vali ve idari amir gördü

 

6 Eylül 1924 tarihinde kurulan Bartın Gazetesi, Bartın’ın il olduğu 1991 yılından sonra Ergün Doğanay, Yavuz Erkmen, Fatih Eryılmaz, İsmet Tabaş, Ali Güngör, İsa Küçük, Bülent Savur, Ali Çınar, Seyfettin Azizoğlu ve şimdiki Vali Nusret Dirim olmak üzere birçok Vali görmüş oldu. Yine 1970 yılından itibaren kaymakamlık sürecine giren ilde, yaklaşık 20 kaymakam gören Bartın Gazetesi, yayın hayatına başladığı andan itibaren birçok milletvekili, bürokrat, amir, müdür, Garnizon Komutanı, Emniyet Müdürü, Alay Komutanı, Savcı ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri gördü.

 

İnternete yenilmedi

 

Dünyanın bir çok ülkesinde internet gazeteciliğinin yaygınlaşması sonucu kapanan gazetelere rağmen Bartın Gazetesi, güncelliğini korudu. Bartın’da birçok gazetenin çeşitli sebeplerle kapanmasına rağmen Bartın Gazetesi, abone sayısını her geçen yıl daha da artırdı. Bartın Gazetesi Sahibi Esen Aliş, “Biz her zaman güncelliğimizi koruduk. Çünkü yıllardır süren bir çizgimiz var ve biz bu çizgiyi hiçbir zaman değiştirmedik. Her zaman aynı olduk ve bundan sonra da aynı olmaya devam edeceğiz. İnternet yaygınlaştıkça, gazetelerin abone sayıları düştü ve birçok gazete ne yazık ki kapandı. Biz, abone sayımızı asla kaybetmedik. Okuyucunun tercih ettiği gazete olduk, onun için bizlerle birlikte abone olarak bizleri destekleyen tüm okurlarımıza da teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Bartın Gazetesi Sahibi Esen Aliş’e 95. yıl dönümü dolayısıyla tebrik ziyaretleri gerçekleştiriliyor.